Vyhledávání

rozšířené vyhledávání ...

Czech point

Czech POINT

Kalendář

Po Út St Čt So Ne
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2

Překlad (translations)

Czech English French German Italian Polish Russian Spanish

Navigace

Výběr jazyka

  • Česky
  • English
  • Deutsch

Obsah

Stránka

Nový Kounovský občasník


Pravě vyšlo nové číslo Kounovského občasníku s aktuálními zprávami o dění v obci (zprávy z OÚ, odpadové hospodářství, daně, topení biomasou, kulturní akce atd.). Kounovský občasník - prosinec 2009 naleznete zde.


21. 12. 2009

Nový Kounovský občasník


Právě vyšel nový Kounovský občasník s aktuálními zprávami o dění v obci (zprávy z obecního úřadu, informace o projektech realizovaných s pomocí dotací, vytápění obce biomasou atd.). Elektronickou podobu Kounovského občasníku - září 2009 naleznete zde (ve formátu PDF)


30. 9. 2009

Opravy obecního majetku za pomoci dotací


Obec Kounov realizuje v současnosti několik projektů, a to z Programu rozvoje venkova (Multifunkční objekt kulturního centra a požární zbrojnice, dětská hřiště a mobiliář v obci Kounov) a programů Středočeského kraje (Fond rozvoje obcí a měst - oprava mateřské školky, Fond obnovy památek - oprava kaple sv. Vojtěcha). Bližší informace naleznete zde.


2. 9. 2009

Nový Kounovský občasník


Vyšel nový Kounovský občasník. Jak už je dobrým zvykem, je k dostání nejen v tištěné podobě, ale také v elektronické na těchto stránkách. Občasník ve formátu PDF si můžete stáhnout nebo otevřít prostřednictvím odkazu pod tímto textem.

Kounovský občasník - prosinec 2008


18. 12. 2008

Cesta na kamenné řady vítá turisty Otevřenou náručí


 

V Kounově odhalili dvě výtvarná díla
 
 
( článek z regionálních novin )
 
 
KOUNOV. Tradice vztyčování nových soch do krajiny se v posledním desetiletí z vesnic zcela vytratila. O to unikátnější je proto kounovský projekt, který návrat k této tradici umožnil. V sobotu 18.10. 2008 při posvícenském víkendu slavnostně odhalili novou autorskou sochu od Václava Kroba ze Hředel. Výtvarník také obnovil křížek, jenž v místech, kde byla socha vztyčena, stával.
O existenci litinového kříže na rozcestí cest směrem ke kapli sv. Vojtěcha neměla ještě před dvěma lety většina Kounovských ponětí. Část podstavce, která po něm zůstala, ležela povalená v křoví a kopřivách. Díky historické mapě se podařilo torzo křížku objevit po vysekání jeho okolí zde vyčkával na obnovu. O tu se nakonec zasloužila obec společně se Svazkem měst a obcí Rakovnicka, kterému se podařilo uspět s projektem obnovy drobných památek a získat na křížek a zároveň též na novou sochu dotaci. „ Díky dotaci se nám do konce roku podaří obnovit na Rakovnicku asi největší počet památek a pamětihodností za poslední dobu,“ říká za SMOR Radomír Dvořák.
Chybějící části pískovcového soklu Václav Krob doplnil a osadil ho novým křížem. Místo litinového zvolil ručně kovaný se zajímavým výtvarným řešením se zlaceným středem. Kříž nyní stojí o kus dále od svého původního stanoviště. Na němž totiž byla vztyčena socha Otevřená náruč. V jejím případě se nejedná o obnovenou památku, ale o autorské dílo. Znázorňuje ženskou postavu, jejíž rozpažené ruce z dálky vytváří dojem velkého kamenného kříže. Je z umělého kamene, který byl nejprve vylit a poté osekán.
„ Je to o lásce. Lidi se mají mít navzájem rádi. Socha by měla symbolizovat a lidem připomínat, že otevřená náruč nic nestojí. Není potřeba o tom dlouze filozofovat, sama socha to říká a všichni to známe. Dal jsem do ní, co jsem chtěl a doufám, že to tam taky budete trochu cítit. Možná, když někdo půjde okolo a u sochy se posadí, bude mu dobře a třeba mu připomene otevřenou náruč, kterou by měl mít pro ty, co jí potřebují,“ přibližuje autor Václav Krob, který rozhodně není v Kounově neznámým výtvarníkem. Restauroval zde sochu sv. Jana Nepomuského při silnici na Mutějovice a loni zde byly slavnostně odhaleny sochy dvou sokolů.
Při posvícenském odhalování sochy také starostka obce Dana Bechynská připomněla důležitou věc, která je důvodem, proč dnes do vesnic a jejich okolí nepřibívají nová výtvarná díla. Proč jsou upozaďována za význam nových silnic, chodníků a kanálů. „ Dnešní doba nepřeje kulturním a duchovním hodnotám, spíše se obrací k hodnotám hmotným, finančním. Lidé nemají čas se zastavit a uvědomit si, že člověk potřebuje také nějaký jiný rozměr. I proto jsem strašně ráda, že dnes mohu v Kounově uvítat osobnosti, které tento duchovní rozměr pěstují. A nejen samy pro sebe, ale jsou ochotny se s námi podělit,“ říká starostka.
Duchovní rozměr dalo slavnosti nejen vystoupení žatecké skupiny Taranis, která zahrála několik irských melodií, ale především účast rakovnického faráře Vojtěcha Nováka. Ten obě výtvarná díla požehnal. I on desítkám přítomných připomněl, proč by se na duchovno nemělo zapomínat.
„ To co je hmotné, vždycky vlastníme na úkor někoho. Ale duchovno nabývá hodnotu tím, že se dává druhým. Kdyby tuhle sochu měl pan Krob doma, tak se na ni může podívat a potěšit jen pár lidí, kteří ho navštíví v ateliéru. Ale když toto duchovní bohatství vydá ven, získává na hodnotě. Zatímco materiální věci ji ztrácí, ty musíme vlastnit pro sebe. Je to rys doby, že se dnes měří hlavně podle toho, co máme. Z podstaty věcí to ale nejde do nekonečna, protože materiální svět je omezený. Ovšem duchovní svět omezení nezná,“ říká Vojtěch Novák.
 
posvícenské slavnosti
posvícenské slavnosti
posvícenské slavnosti

posvícenské slavnosti

posvícenské slavnosti

posvícenské slavnosti

posvícenské slavnosti

posvícenské slavnosti


3. 11. 2008

Vycházka na Kounovské kamenné řady


Součástí Posvícenských slavností, které se v Kounově uskuteční v sobotu 18. října 2008, bude i vycházka na Kounovské kamenné řady, věnovaná především pověstem vrchu Rovina. Vycházka naváže na program, který se od 13 hodin uskuteční na rozcestí za vsí při poutní cestě ke kapli sv. Vojtěcha (na místo vás ze vsi dovedou žluté turisické značky). Cca dvouhodinovou procházkou bude provázet Roman Hartl, řeč bude mimo jiné o zázračném původu kaple sv. Vojtěcha, kounovském Raráškovi a dalších strašidlech zdejších lesů. Vycházka se uskuteční pouze za příznivého počasí, za deště a podobného nečasu se nekoná.


13. 10. 2008

Informační občasník - říjen 2008


Vyšel nový Informační občasník obce Kounov. Na tradičních čtyřech stranách přináší občasník informace z obecního úřadu, základní a mateřské školy, zprávy o činnosti spolků a další sdělení. Občasník je jako obvykle k dostání v papírové i elektronické podobě. Na těchto stránkách najdete občasník ve složce Obecní úřad, popřípadě využijte přímého odkazu pod touto zprávou.

Informační občasník obce Kounov - říjen 2008


13. 10. 2008

Informační občasník prosinec


31. 12. 2007

Informační občasník září


4. 9. 2007

Spuštěná nová verze www stránek Obce Kounov


Dnešního dne byly ve spolupráci s firmou Galileo Corporation s.r.o. spuštěny nové www stránky naší Obce Kounov.

 


30. 8. 2007

Stránka