Kounovské řady v rozhlase

Poslechněte si reportáž o kounovských řadách, kterou odvysílal Český rozhlas. Reportáž najdete zde:

Reportáž o kounovských řadách

31. 10. 2014

Kounovský občasník - září 2014

11. 9. 2014

Program Muzea T. G. M. Rakovník - září, říjen

Program akcí Muzea T. G. M. Rakovník a jeho poboček pro měsíce září a říjen 2014 najdete v připojeném letáku.

1. 9. 2014

Program Muzea T. G. M. Rakovník - červenec, srpen

Nabídku akcí rakovnického Muzea T. G. M. pro měsíce červenec a srpen najdete v přiloženém letáčku.

14. 7. 2014

Nový Kounovský občasník

Právě vyšlo nové číslo Kounovského občasníku. Ve formátu PDF je k dispozici zde.

11. 6. 2014

Slavnostní pouť u sv. Vojtěcha

V neděli 4. 5. 2014 se v Kounově konala Pouť ke kapli sv. Vojtěcha spojená se znovuvysvěcením kaple sv. Vojtěcha po celkové opravě. Slavnostní mši osobně celebroval Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český.

Kaple byla postavena na památku nevídané události, ale pro tento kraj nesmírně potřebné. V roce 992 zabloudil biskup Vojtěch do zdejších lesů cestou z Říma do Prahy a pro zdejší kraj zužovaný suchem vyprosil vláhu.

Po několik dalších staletí se kaple stala místem setkávání obyvatel okolních obcí a dějištěm slavných poutí. Poslední pouť, o které se zachovaly zprávy, se konala v roce 1948. Od té doby kaple upadla v zapomnění a chátrala. Zkázu nezastavilo ani její vyhlášení kulturní památkou v roce 1958.

Teprve v roce 2006 se obci ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Rakovníku podařilo obnovit poutě a následně opravit i kapli. Celková rekonstrukce začala v roce 2009 a byla ukončena v loňském roce. Náklady vynaložené na rekonstrukci činily více než 3 miliony, z toho 2,9 mil. Kč poskytl Středočeský kraj z Fondu kultury a opravy památek.

Nový oltářní obraz sv. Vojtěcha pro kapli namaloval pan Václav Krob. Původní obraz je umístěn v postraní lodi chrámu sv. Bartoloměje v Rakovníku.

Akce se zúčastnilo mnoho věřících i turistů. Ti co neměli to štěstí vejít se do prostoru kaple, měli umožněno naslouchat slovům kardinála a bohoslužbě před kaplí z reproduktorů. Po skončení bohoslužby pan kardinál na místě setrval v besedě s návštěvníky a téměř hodinu trpělivě a velice neformálně lidsky, poutavě diskutoval a odpovídal na otázky, třeba i týkající se volby papeže atd.

Této hlavní akci předcházely doprovodné akce, kterými bylo slavnostní otevření nové expozice muzea Kounovských kamenných řad a komentovaná vycházka se záhadologem Miroslavem Tausigem. Renomovaného průvodce doprovázela téměř stovka turistů. Výklad k nové expozici muzea podal zájemcům člověk nejzasvěcenější, autor všech textů, fotografií, interaktivních prvků, pan Roman Hartl.

Akce proběhly za přítomnosti médií, tisku i televize.

Na kolekci fotografií z kounovské poutě se můžete podívat zde

Arcibikup Dominik Duka
Dominik kardinál Duka OP,
arcibiskup pražský a primas český

Kaple
Kaple sv. Vojtěcha ve slavnostní den.

6. 5. 2014

Nový Kounovský občasník

Právě vyšlo nové číslo Kounovského občasníku.

23. 4. 2014

Program KC Rakovník - únor

V přiloženém letáku najdete nabídku pořadů a filmových představení Kulturního centra v Rakovníku pro měsíc únor 2014.

Program KC Rakovník - únor 2014

29. 1. 2014

Nový jízdní řád - vlak

Nový jízdní řád pro železniční trať č. 126 Rakovník - Most, platný od 15. 12. 2013,  je k dispozici zde.

19. 12. 2013

Nový Kounovský občasník

Právě vyšlo poslední letošní číslo Kounovského občasníku.

19. 12. 2013