Program Muzea T. G. M. Rakovník - září, říjen

Program akcí Muzea T. G. M. Rakovník a jeho poboček pro měsíce září a říjen 2014 najdete v připojeném letáku.

1. 9. 2014

Program Muzea T. G. M. Rakovník - červenec, srpen

Nabídku akcí rakovnického Muzea T. G. M. pro měsíce červenec a srpen najdete v přiloženém letáčku.

14. 7. 2014

Nový Kounovský občasník

Právě vyšlo nové číslo Kounovského občasníku. Ve formátu PDF je k dispozici zde.

11. 6. 2014

Slavnostní pouť u sv. Vojtěcha

V neděli 4. 5. 2014 se v Kounově konala Pouť ke kapli sv. Vojtěcha spojená se znovuvysvěcením kaple sv. Vojtěcha po celkové opravě. Slavnostní mši osobně celebroval Dominik kardinál Duka OP, arcibiskup pražský a primas český.

Kaple byla postavena na památku nevídané události, ale pro tento kraj nesmírně potřebné. V roce 992 zabloudil biskup Vojtěch do zdejších lesů cestou z Říma do Prahy a pro zdejší kraj zužovaný suchem vyprosil vláhu.

Po několik dalších staletí se kaple stala místem setkávání obyvatel okolních obcí a dějištěm slavných poutí. Poslední pouť, o které se zachovaly zprávy, se konala v roce 1948. Od té doby kaple upadla v zapomnění a chátrala. Zkázu nezastavilo ani její vyhlášení kulturní památkou v roce 1958.

Teprve v roce 2006 se obci ve spolupráci s Římskokatolickou farností v Rakovníku podařilo obnovit poutě a následně opravit i kapli. Celková rekonstrukce začala v roce 2009 a byla ukončena v loňském roce. Náklady vynaložené na rekonstrukci činily více než 3 miliony, z toho 2,9 mil. Kč poskytl Středočeský kraj z Fondu kultury a opravy památek.

Nový oltářní obraz sv. Vojtěcha pro kapli namaloval pan Václav Krob. Původní obraz je umístěn v postraní lodi chrámu sv. Bartoloměje v Rakovníku.

Akce se zúčastnilo mnoho věřících i turistů. Ti co neměli to štěstí vejít se do prostoru kaple, měli umožněno naslouchat slovům kardinála a bohoslužbě před kaplí z reproduktorů. Po skončení bohoslužby pan kardinál na místě setrval v besedě s návštěvníky a téměř hodinu trpělivě a velice neformálně lidsky, poutavě diskutoval a odpovídal na otázky, třeba i týkající se volby papeže atd.

Této hlavní akci předcházely doprovodné akce, kterými bylo slavnostní otevření nové expozice muzea Kounovských kamenných řad a komentovaná vycházka se záhadologem Miroslavem Tausigem. Renomovaného průvodce doprovázela téměř stovka turistů. Výklad k nové expozici muzea podal zájemcům člověk nejzasvěcenější, autor všech textů, fotografií, interaktivních prvků, pan Roman Hartl.

Akce proběhly za přítomnosti médií, tisku i televize.

Na kolekci fotografií z kounovské poutě se můžete podívat zde

Arcibikup Dominik Duka
Dominik kardinál Duka OP,
arcibiskup pražský a primas český

Kaple
Kaple sv. Vojtěcha ve slavnostní den.

6. 5. 2014

Nový Kounovský občasník

Právě vyšlo nové číslo Kounovského občasníku.

23. 4. 2014

Program KC Rakovník - únor

V přiloženém letáku najdete nabídku pořadů a filmových představení Kulturního centra v Rakovníku pro měsíc únor 2014.

Program KC Rakovník - únor 2014

29. 1. 2014

Nový jízdní řád - vlak

Nový jízdní řád pro železniční trať č. 126 Rakovník - Most, platný od 15. 12. 2013,  je k dispozici zde.

19. 12. 2013

Nový Kounovský občasník

Právě vyšlo poslední letošní číslo Kounovského občasníku.

19. 12. 2013

Nové jízdní řády

Od neděle 15. 12. platí nové jízdní řády autobusových linek dopravní společnosti Anexia Rakovník. Aktuální jízdní rády najdete na této stránce, pro přímé vyhledání spojení můžete využít službu idos.cz

17. 12. 2013

Program KC Rakovník - prosinec

Nabídku pořadů Kulturního centra v Rakovníku pro měsíc prosinec 2013 najdete v tomto letáku.

2. 12. 2013