Na bezplatném parkovišti před domem U Tří lip v Kounově 49, 270 06 kde se mimo jiné nachází stála Expozice, která je věnována kounovským kamenným řadám.
Úchvatnou cestou Vás provede náš průvodce po Kounovských kamenných řadách
Jakým směrem se vydat ?
Z parkoviště vede k řadám žlutá turistická trasa. U poutní kaple svatého Vojtěcha můžete žlutou trasu opustit a dojít k řadám kratší cestou, označenou místním značením. Ke Kounovským kamenným řadám se rovněž můžete vydat po trase Naučné stezky Kounovské kamenné řady, která začíná u nádraží Mutějovice. Naučná stezka se však kounovským řadám věnuje pouze okrajově, její zaměření je především přírodovědné.
Kromě areálu Kounovských kamenných řad najdete na vrchu Rovina také keltské hradiště z 5. století před naším letopočtem, poutní kapli svatého Vojtěcha nebo Rovinský buk, významný strom Lesů ČR.
V roce 2010 byla v lese pod vrchem Špičákem severně od Kounova vztyčená mohutná kamenná deska. Trasa ke vztyčené desce pod Špičákem a na Špičák zatím není značená. Popis přístupové cesty najdete v článku z Turistických novin Rakovnicko 2011.
Výzkumy a články o špičáku
Informace o výzkumu Špičáku na stránkách eldar.cz
Informace o kamenech na Špičáku na stránkách Klubu psychotroniky a UFO
Špičák u Kounova: Je to vizír? (Článek na stránkách ČRo - Sever)
Fotografie kamenů pod Špičákem
V roce 1934 objevil mladý kounovský učitel Antonín Patejdl na vrchu Rovina severně od Kounova podivné řady z velkých kamenů. Do té doby nikdo řadám nevěnoval žádnou zvláštní pozornost, teprve Patejdl si uvědomil, že stojí před něčím zcela mimořádným. Když řady zaměřil a spočítal kameny, přeběhl mu po zádech mráz. Řady ukryté v lese byly obrovské – byly rozprostřené na ploše několika hektarů a podle jeho odhadu je tvořilo několik tisíc kamenů, některé tak mohutné, že si nedokázal představit sílu, která by s nimi dokázala pohnout. Řady se táhly v délce až několik set metrů a co bylo nejpodivnější – v nepravidelných rozestupech běžely vedle sebe téměř rovnoběžně a téměř přesně ve směru od severu k jihu. Patejdl si byl jistý, že před sebou nemá hříčku přírody, ale lidské dílo. Kdo by však něco tak ohromujícího dokázal vytvořit? A proč?
Bouře dohadů, která se rozpoutala po zveřejnění Patejdlova objevu, neutichla dodnes. Byly záhadné kounovské řady pravěkým chrámem k uctívání slunce, pohanským kalendářem, anebo se jedná o prostý, přesto unikátní systém polních mezí, který svou podobou nemá obdoby? Přes úsilí několika generací badatelů odolává záhada kounovských kamenných řad rozluštění.
Svátek má Radka
Zítra má svátek Jolana